15 Aralık 2019 , Pazar
Son Yazılar
Ana sayfa / Teknoloji Genel / iPhone Pil Ömrünü Uzatma Yolları

iPhone Pil Ömrünü Uzatma Yolları

Hayatımızın en önemli parçalarından birisi haline gelen akıllı telefonlarda genel olarak karşılaştığımız en büyük sorunlardan bir tanesi şarjın çabuk tükenmesidir. Yanınızda powerbank olsun veya olmasın daha düşük enerji tüketimi ve acil durumların üstesinden gelebilmek için akıllı telefonlarda pil yönetimini iyi yapmak gerekir. iPhone ‘da dolayısıyla iOS işletim sistemi kullanılan cihazlarda pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için neler yapılabileceğine birlikte bakalım.

1- Şarj İşlemi ve Kullanım Sıcaklığı

iPhone ‘unuzu şarj etmek için pilinizi tamamen bitirmenize gerek yok. Burada önemli olan konu lityum iyon pilin şarj döngüleri halinde şarj edilmesidir. Örneğin; %80 pil seviyesine sahip iPhone ‘u gece tamamen şarj edip ertesi gün pil seviyesini %80 seviyesine inene kadar kullandığınızda bir döngüyü tamamlamış ve pilin %100’ünü deşarj etmiş olursunuz. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

iPhone ’u aşırı sıcak ortamlardan koruyun. Kılıf kullanmanız veya telefonunuz şarj olurken altındaki zemin cihazınızın ısınmasına neden olabilir. Kullanım için ideal sıcaklık 0°C ve 35°C arası olarak gösterilmiştir.

2- Size Sunulan En Güncel Yazılımı Kullanın

Güncelleştirmeler cihazınızın size daha iyi bir performans sunması ve mevcut güvenlik zafiyetlerinden korunması için çıkarılırlar. Güncelleştirmeleri uygulamadığınız takdirde bedelini ödediğiniz bir hizmetten mahrum kalmış olursunuz. Bu güncelleştirmelerin belli bir emeğin sonucu olduğunu, testlerden geçtiğini unutmayın. Ancak işletim sistemi güncelleştirmelerinde kararlı sürümleri beklemeniz veya biraz beklemeniz yararınıza olacaktır.

3- Düşük Güç Modu ‘nu Kullanın

Bu modu etkinleştirdiğiniz zaman ekran parlaklığı azaltılır, uygulamaların arka planda çalışması kısıtlanır, mail uygulamanız otomatik olarak gönder – al servisini çalıştırmaz, iCloud eşzamanlamaları devre dışı bırakılır ve cihazınız az güç tüketecek şekilde optimize edilir. Pil seviyeniz %20 ve %10 seviyesine geldiğinde bu seçenek kendiliğinden size sunulmaktadır. Cihazınızı şarj ederken pil seviyesi %80’e geldiğinde ise düşük güç modu otomatik olarak devre dışı kalmaktadır. Bu modu Ayarlar > Pil menüsünden etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca bu menüde son zamanlarda hangi uygulamaların ne kadar güç tükettiklerini görebilir ve onlar üzerinde kendi tasarrufunuzu kullanabilirsiniz.

4- Ekran Parlaklığı ve Duvar Kağıdı

Ekran parlaklığının yüksek olması pil ömrünüzü azaltır ve gözlerinize de zarar verebilir. Bunun tersi durum pil ömrünün uzun kullanılması içi daha uygundur. Otomatik parlaklığı etkinleştirmeniz halinde ekran parlaklığı ortamdaki ışık koşullarına göre kendiliğinden ayarlanacaktır.

Hareketsiz, animasyon içermeyen bir duvar kağıdı kullanmanız da pil ömrünüzü arttıracaktır.

5- Bildirim Ekranı

Bildirim ekranı bildirimlerin kilitli ekranda, bildirim merkezinde veya uygulamaların üzerinde işaretlerle ifade edilebilmesinin ayarlanabildiği bölümdür. Kilitli ekrana gelen bildirimler ekranın aydınlatır ve pilin daha fazla harcanmasına neden olur. Örneğin; bir mesajlaşma uygulamasını kullanıp çok sayıda bildirim alıyorsanız bildirimlerin kilitli ekranda görünmesini engelleyerek pilinizin daha az harcanmasını sağlayabilirsiniz.

6- Konum Servisleri

Uygulamaların cihazınızın konumuna erişimlerini ayarladığınız bölümdür. Uygulamalar sizin seçiminize göre “her zaman”, “uygulamayı kullanırken” veya “asla” olmak üzere konumunuza erişirler. Bu özelliği ayarlamak hem servisin kullanılmasını engelleyip pil ömrünüzü arttırır hem de konumunuzu gizleyip güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Buraya ulaşmak için Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri ‘ni takip edebilirsiniz.

7- Hücresel Veri, WI-FI ve Bluetooth

Hücresel veri, genellikle WI-FI olmayan alanlarda kullandığımız bir seçenek. Bu iki seçeneğe birden sahipseniz WI-FI özelliğini kullanmanız pilinizi daha az harcayacaktır. Eğer internet kullanımına ihtiyaç duymuyorsanız iki özelliği birden kapatabilirsiniz.

Cihazınızı başka cihazlarla eşleştirmek için kullanmıyorsanız Bluetooth özelliğini kullanmayabilirsiniz.

8- Arka Planda Uygulama Yenile

Arka planda uygulama yenile özelliği açık olan uygulamalar pil tüketimine neden olmaktadır. Bu özelliği kullanarak hangi uygulamanın arka planda çalışıp çalışmayacağını ayarlayabilirsiniz. Düşük güç modunu etkinleştirdiğinizde bu özellik otomatik devre dışı kalmaktadır. Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile menülerinden ilgili yere ulaşabilirsiniz.

9- Otomatik İndirmeler

Güncelleştirmelerin otomatik olarak indirilmesine olanak tanır. Ayrıca bu güncelleştirmelerin hücresel veri üzerinden indirilebileceğini de unutmamak gerekir. 100 MB’ın altındaki her güncelleştirme otomatik indirmeleri kullandığınız takdirde kendiliğinden gerçekleşecektir. Buraya Ayarlar > iTunes ve App Store şeklinde ulaşabilirsiniz.

10- Yeni Verileri Al

Bu menüye Ayarlar > Mail > Hesaplar > Yeni Verileri Al (En altta) sırasıyla gidebilirsiniz. Mail uygulamasına dahil olan bu özellik mail uygulamasına atadığınız posta kutularına yeni postaların gelmesini kontrol eden bir düzenlemedir. “Anında ilet”, “al” ve “elle” olmak üzere üç zaman durumu kullanılır. Anında ilet seçeneğini seçmeniz arka tarafta devamlı bir servisin çalışmasını tetikleyecektir. Bu nedenle pil ömrünüzü arttırmak için “al” veya “elle” seçeneğini seçmelisiniz. Bu menünün en altında “al” durumunda kontrolün ne sıklıkta yapılacağını kendiniz belirleyebilirsiniz.

11- Hareketi Azalt

Arayüz hareketlerini ve simge efektlerini azaltır. Bunu kullanmak göreceli olarak menüler arasında hızlı geçiş yapmanızı sağlar. Buraya Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik dizini ile ulaşabilirsiniz.

12- Siri

iPhone ’un en güzel özelliklerinden birisi de Siri. Tanıtıldığında çoğumuz merak ettik. Ancak ülkemizde de kullanılabilir olmasına rağmen çok tercih edilen bir özellik değil. Kullanmıyorsanız kapatıp pil tüketimini azaltabilirsiniz.

 

Hakkında Furkan Akbulut

İlk bilgisayarına ilkokul 5. sınıfta sahip oldu. Üniversiteye başlayıncaya kadar evinde internet kullanamadı. Lise yıllarında Kaspersky'nin flash bellekteki tak çalıştırı silmesi sonucu autorun yazdı ve bu alanla ilgilenmeye başladı. Beşiktaş taraftarı. Bilgisayar Mühendisliği mezunu - MCP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir