15 Aralık 2019 , Pazar
Son Yazılar
Ana sayfa / Windows / Client / Windows Sistem Yedekleme ve Geri Yükleme

Windows Sistem Yedekleme ve Geri Yükleme

Hiç kimse iyi işleyen bir sistemin herhangi bir sorun karşısında elinden gitmesini istemez. Sisteminizde bir kilitlenme yaşandı veya performans kaybı oluştu bu durumda herkesin aklına ilk önce “format atmak” geliyor. Format atma olarak tabir edilen clean install işleminde eldeki verileri kurtarmak mümkün olmayabilir. Önemi dosyalarınızı kaybetmemeniz ve ayarlarınızı değiştirmek zorunda kalmamanız için verilerinizi yedekleyerek çalışmanıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sistem görüntüsünü sisteminizin en iyi çalışır halinde almanız yararınıza olacaktır. Bu işlemin temiz bir kurulum sonrasında gerekli programların kurulumundan sonra yapılması en doğru harekettir.

Sistem Görüntüsü Oluşturma

Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Yedekleme ve Geri Yükleme sırasıyla ilgili menüye gidiniz. Bu alanda sistem görüntüsü oluştur bölümüne tıklayınız.

Açılan ekranda sistem görüntüsünün nereye alınacağını seçebilirsiniz. Sabit diske seçeneği ile bir hard diske, Bir veya birkaç DVD ’ye seçeneği ile DVD ’ye, Ağ konumuna seçeneği ile şirket ortamı gibi yerlerde File Server gibi bir yere yedeğinizi kaydedebilirsiniz.

Eğer sisteminizde birden fazla disk veya volume varsa bu ekran gelecektir. Bu ekranda hangi sürücülerin yedeğinize dahil edileceğini seçebilirsiniz.

Bu ekranda yedeğin kaplayacağı alan ve seçimlerinizin özeti gösterilip onayınız istenir. Onayladığınız takdirde aşağıdaki backup süreci başlayacaktır.

Önce backup işlemi hazırlanmaya başlar. Daha sonra seçilen sürücülerin görüntüleri kaydedilir.

Backup işlemi bittikten sonra sistem onarım diski oluşturup oluşturmayacağınız sorulur. Şart değil ancak imajınız yüklenirken bir sorun yaşanırsa kullanmanız gerekecektir. Kendi tercihinize göre kullanabilirsiniz.

İşleminizin başarıyla tamamlandığını görebilirsiniz. Bu şekilde sistem görüntüsü, imajı alınmış oldu. Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirerek sistem görüntüsü oluşturabilirsiniz.

Alınan imajı hard diskinizde bu şekilde görebilirsiniz. Bu klasörü istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Sistem Görüntüsü Yükleme

Öncelikle imaj aldığınız diski bilgisayarınıza bağlayınız. Sisteminiz çalışır bir haldeyken sistem görüntüsünü yüklemek istiyorsanız bilgisayarınızı gelişmiş modda başlatarak adımları gerçekleştirebilirsiniz. Sisteminizi gelişmiş modda başlatmak için:

  • Yeniden Başlat seçeneğine tıklarken Shift tuşuna basınız. Bilgisayarınız yeniden başlatılırken otomatik olarak gelişmiş modda açılacaktır.
  • Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma menüsünden Gelişmiş başlangıç alanındaki Şimdi yeniden başlat butonuna tıklayınız. Bilgisayarınız otomatik olarak gelişmiş modda başlatılacaktır.
  • Bilgisayarınız açılırken F8 veya F11 tuşlarına basarak da gelişmiş modda başlangıç yapabilirsiniz. Bu tuşlar bilgisayara göre farklılık göstermektedir.
  • Eğer sisteminiz açılmıyorsa Windows ön yükleme diskinden bilgisayarınızı başlatın. Bilgisayarı onar alanından gelişmiş başlangıç yapabilirsiniz.

Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında karşınıza bu ekran gelecektir. Sorun Gider alanına tıklayınız. Sonrasında aşağıda gösterilen adımları takip ediniz.

Sistem görüntüsünü yükleyeceğiniz için Sistem Görüntüsü Kurtarma alanına tıklayınız. Bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

Bilgisayarınız başlatıldığında karşınıza bu ekran gelir.

Sistem görüntüsünü hangi kullanıcı ile yükleyeceğinizi bu bölümde seçmeniz gerekmektedir. Burada sadece yönetici yetkisine sahip kullanıcılar listelenir. İşlemleri gerçekleştirebilmek için administrator yetkisindeki kullanıcıya sahip olmanız gerekmektedir.

Kullanıcınıza ait parola varsa giriniz. Eğer kullanıcıya tanımlı bir parola yoksa Devam diyerek ilerleyebilirsiniz.

Sisteminizde imaj olup olmadığı kontrol edildikten sonra karşınıza bu alan gelecektir. Almış olduğunuz son sistem görüntüsünü kullanmak istiyorsanız ilerleyiniz. Eğer elinizdeki imajlar arasından başka bir seçim yapmak istiyorsanız veya ekranda bir imaj göremiyorsanız Sistem görüntüsü seç i işaretleyip ilerleyiniz. İkinci seçimi yaptığınız takdirde gelecek ekranda Gelişmiş… butonuna basarak ağdaki imajınızı da yükleyebilirsiniz.

Bu bölümde imajınızı yüklemeden önce diskleriniz üzerinde ayarlamalar yapmak istiyorsanız Diskleri biçimlendir ve yeniden bölümle ‘yi işaretleyiniz. Diskleri dışla… butonuna basarak biçimlendirmek istemediğiniz sürücülerinizi belirleyebilirsiniz. Eğer aygıtlarınızın driver larını yüklemek istiyorsanız Yalnızca sistem sürücülerini geri yükle ‘yi işaretleyiniz.

Sistem görüntünüzü yüklemeniz hakkındaki seçimleriniz bu ekranda size bir kez daha gösterilir. Uyarıda da belirtildiği gibi imajınızı yüklerken bilgisayarınızın kapanmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer sistem görüntüsünü yükleme esnasında bilgisayarınızda bir sorun yaşanırsa mutlaka sistem onarım diski kullanmanız gerekmektedir.

İşleme devam edebilmek için onayınız istenir.

Almış olduğunuz backup yüklenmeye başlayacaktır.

İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerekmektedir. Bundan sonra sisteminiz yüklemiş olduğunuz sistem görüntüsüne göre normal bir biçimde başlatılacaktır. Ekranda kısa bir süreliğine işlemin başarılı bir şekilde tamamlandığı yazısını göreceksiniz. Bu işlemlerin sonucunda kendi deneyimim olarak sistem diskinin (C: diskinin) başarılı bir biçimde yüklendiğini tecrübe ettim. Diğer disklerinizin veya sürücülerinizin yedeklerini tutmak için harici bir diske kopyala – yapıştır metodunu veya dosya aktarım uygulamaları gibi diğer backup programlarını kullanabilirsiniz.

Hakkında Furkan Akbulut

İlk bilgisayarına ilkokul 5. sınıfta sahip oldu. Üniversiteye başlayıncaya kadar evinde internet kullanamadı. Lise yıllarında Kaspersky'nin flash bellekteki tak çalıştırı silmesi sonucu autorun yazdı ve bu alanla ilgilenmeye başladı. Beşiktaş taraftarı. Bilgisayar Mühendisliği mezunu - MCP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir