15 Aralık 2019 , Pazar
Son Yazılar
Ana sayfa / Windows / Client / Windows 8.1 Özellikleri, Yenilikleri

Windows 8.1 Özellikleri, Yenilikleri

Sistem Gereksinimleri

İşlemci: PAE, NX, ve SSE2 desteğine sahip 1GHz işlemci.

(PAE: 32 bit işlemcilerin uyumlu Windows sürümlerinde 4 GB’ dan fazla bellek kullanılabilmesini sağlar. NX’ in ön koşuludur.

NX: Bilgisayarın kötü amaçlı yazılım ve saldırılarda korunmasını sağlar.

SSE2: İşlemcilerde üçüncü taraf uygulamaların ve sürücülerinin standartlarının oluşturulmuş olduğu yönergeler kümesidir.)

RAM: 32 bit için 1GB, 64 bit için 2GB.

Sabit Disk: 32 bit için 16 GB, 64 bit için 20GB.

Grafik Kartı: WDDM sürücüsüne sahip Microsoft DirectX 9 destekli grafik kartı.

(WDDM: Windows Display Driver Model, Windows sürümlerinde kullanılan bu sürücü Windows Vista ile ortaya çıkmıştır.)

Belirli özellikleri kullanmak için ek gereksinimler:

  • Dokunma için tablet veya monitör gereklidir.
  • Windows Mağazasını kullanmak için en az 1024×768 ekran çözünürlüğü gereklidir.
  • Güvenli ön yükleme ve UEFI için üretici yazılımı gerektirir.
  • BitLocker yalnızca Pro sürümde kullanılabilir. Kullanılabilmesi için boot özelliğine sahip flash sürücü gerektirir.
  • Hyper-V 2 GB RAM’ i olan 64 bit sistem gerektirir. (Yalnızca Pro sürümde kullanılabilir.)

1- Başlat Butonu ve Başlangıç Ekranı

Windows 8’ de kaldırılan başlat butonu Windows 8.1’ de geri döndü. Ancak kullanımı Windows 7 ve eski sürümlerdeki gibi değil.

Başlat butonuna sağ tıklandığında gelişmiş seçeneklerden oluşan bir menü listelenir. Bu seçenekler sayesinde bilgisayarı veya oturumu kapatma, Denetim Masasına erişme gibi işlemler gerçekleştirilebilir.

Başlangıç ekranına bütün ekranlarda erişilebileceğinden dolayı başlat butonunun görünmediği yerlerde mouse sol alt köşeye sürüklendiğinde başlat butonu görüntülenebilir.

Windows 8.1’ de başlat menüsü kullanıcıların istediği biçimde şekillendirilebiliyor. Uygulamalar istenildiği şekilde gruplandırılıp sıralanabilir ve yeniden boyutlandırılabilir. Canlı kutucuklar istenilirse kapatılabilir.

Windows 8’ dekinin aksine Windows 8.1’ de kullanıcılara oturum açtıklarında direkt masaüstüne erişim imkanı sağlanmıştır. Bunun için Görev çubuğu ve gezintinin altından Gezinti sekmesindeki Oturum açtığımda veya bir ekrandaki tüm uygulamaları kapattığımda başlangıç yerine masaüstüne git onay kutusu işaretlenip Tamam butonuna tıklanmalıdır.

2- Arama ve Ayarlar

Windows 8.1 eğer tablet modunda kullanılıyorsa ekranın sağ tarafından parmak ile içeriye doğru çekildiğinde görüntüdeki seçenekler gelir. Diğer türlü kullanımda mouse ile ekranın sağ tarafında yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya gezinme yapılarak bu özellik kullanılabilir. Bu düğmeleri açmak için +C tuşuna da basılabilir.

Arama yapmak için yukarıdaki seçenekler arasından Ara butonuna basılabilir veya klavyeden +S tuşuna basılabilir. Arama ekranında Windows 8’ den farklı olarak aratılan yazı istenildiği takdirde Bing arama motorundan aranılabiliyor.

Ayarlar için Windows 8.1’ de Denetim Masası’ na gitmek gerekmiyor. Yukarıdaki düğmelerden veya başlangıç ekranındaki Ayarlar butonundan ayarlara gidilebilir. Ayarlar ekranında çözünürlüğü ve güç ayarlarını değiştirmek gibi birçok işlemi yapmak mümkün.

3- Görev Yöneticisi

Bilgisayarda hangi işlemlerin çalıştığı, programların ne kadar kaynak kullandığı Görev Yöneticisi’ nden takip edilebilir. Yenilenen Görev Yöneticisi’ nde farklı uygulamalarda açık olan her öğe görüntülenip yönetilebilir. Uygulama herhangi bir kaynağı ne kadar fazla kullanıyorsa Görev Yöneticisi’ ndeki renk o kadar koyu olur.

Görev Yöneticisi’ ndeki Başlangıç sekmesi bilgisayarda her oturum açıldığında otomatik olarak çalışmaya başlayan uygulamaların listesini yayımlar. Bilgisayarın daha erken açılması istendiğinde bu listede görüntülenen uygulamalar arasından istenilen öğe seçilip Devre dışı bırak butonuna tıklanarak başlangıçta otomatik olarak çalışması engellenebilir. Daha sonra bu listeden devre dışı bırakılmış uygulamalar seçilip Etkinleştir butonuna tıklanarak tekrar otomatik olarak başlaması sağlanabilir.

4- Uygulamalar ve Uygulamaları Birlikte Kullanma

Uygulamalar listesinden uygulamalar başlangıç ekranına sabitlenebilir, görev çubuğuna sabitlenebilir veya bilgisayardan kaldırılabilir.

Birden fazla uygulama ekran çözünürlüğüne bağlı olarak bir ekranda görüntülenebilir. En fazla 4 uygulama bir ekranda kullanılabilir.

5- Mağaza

Windows 8 ve 8.1 ile hayatımıza giren en büyük değişikliklerden birisi de mağaza uygulamasıdır. Microsoft hesabı ile bilgisayarda oturum açıldıktan sonra Mağaza uygulamasından istenilen uygulamalar satın alınabilir ve indirilebilir.

Başka bir Microsoft cihazında daha önceden satın alınmış uygulamaları yüklemek için Microsoft hesabı ile oturum açıldıktan sonra Mağaza uygulaması içinden Hesap ardınan Uygulamalarım bölümü içinden daha önceden satın alınmış uygulamalar görüntülenir. Burada istenilen uygulamalar cihazın uyumluluğuna göre yüklenebilir. (Windows 8 uygulamaları Windows 8.1 bilgisayarına yüklenebilir. Ancak Windows 8.1 uygulamaları Windows 8 bilgisayarına yüklenemez.)

6- Web ‘de Gezinme

Web siteleri başlangıç ekranına sabitlenebilir. Bunun için internet tarayıcısında sayfa görüntülenirken Sık Kullanılanlar düğmesine ardından Siteyi sabitle düğmesine son olarak da Başlangıç ekranına sabitle düğmesine tıklanmalıdır.

Bazı sayfalar okuma görünümünde görüntülenebilecek şekilde gelir. Bu sayfalarda yazının dışındaki bölümler ekranda görüntülenmez. Okuma görünümünde sayfa rengi ve yazı rengi değiştirilerek özelleştirilebilir.

7-  Kişiselleştirme

Resimli parolayla oturum açma: Önceki Windows sürümlerinden farklı olarak Windows 8.1’ de resimli parolayla oturum açılabilir. Bunun için Bilgisayar Ayarları içinden Hesaplar ve ardından Oturum açma seçeneklerine gidilmelidir. Burada Resimli parola bölümünden Ekle seçilmelidir. Resimli parolanın kullanımında herhangi bir resim seçilir. Resmin üzerinde rastgele bölgelerde üç tane hareket yapılır. Bu hareketler düz çizgiler, daireler veya noktasal vuruşlar olabilir.

PIN: Pin ile oturum açmak için 4 haneli rakamsal bir parola oluşturulur.

Başlangıç ekranını özelleştirme:

Başlangıç ekranında uygulamalar istenildiği sırada sabitlenebilir, sıralanabilir, gruplandırılabilir ve boyutlandırılabilir. Ayrıca bu ekranın arka planı istenildiği gibi özelleştirilebilir. Mevcut resimler, farklı resimler veya renkler bu ekranda kullanılabilir.

Kilitli ekranı özelleştirme:

Kilitli ekran bilgisayar kilitlendiğinde veya belirli bir süre kullanılmadığında görünen ekrandır. Bu ekranda mevcut resimler veya farklı resimler kullanılabilir. Ekranda uygulama güncellemelerini almak için Kilit ekranı, Kilit ekranı uygulamaları bölümünden + butonuna tıklanarak listedeki uygulamalar seçilebilir. Hava durumu, Posta, Takvim gibi uygulamalardan güncelleme alınabilir.

8- One Drive

OneDrive Microsoft hesabı ile kullanıcının istediği dosyaları, yaptı değişiklikleri makine kısıtlaması olmaksızın yanında taşımasına imkan sağlayan ek bir depolama aygıtı gibidir. Kaydedilen dosyalara bilgisayar, tablet veya telefon gibi cihazlardan Microsoft hesabı ile erişim sağlanabilir.

OneDrive’ a dosya kaydetmek için seçilen dosyaları OneDrive altındaki alana taşımak yeterlidir. Bu alanda istenilen şekilde klasör veya dosya kullanılabilir.

Herhangi bir Word veya Paint gibi Microsoft Office uygulamasında yapılan değişiklikler doğrudan OneDrive’ a kaydedilebilir. Bunun için Kaydet’ e tıklandıktan sonra çıkan bölümde OneDrive alanı seçilmelidir.

OneDrive dosyalarını paylaşmak için OneDrive’ da Microsoft hesabı ile oturum açılmalıdır. Burada bilgisayarınızda OneDrive alanında görünen dosyalar listelenecektir. İstenilen dosya paylaşılabilir. Paylaşma linki ile birçok kişiye dosya paylaşılabilir veya belirli bir kişiye özel dosya paylaşımı yapılabilir.

Hakkında Furkan Akbulut

İlk bilgisayarına ilkokul 5. sınıfta sahip oldu. Üniversiteye başlayıncaya kadar evinde internet kullanamadı. Lise yıllarında Kaspersky'nin flash bellekteki tak çalıştırı silmesi sonucu autorun yazdı ve bu alanla ilgilenmeye başladı. Beşiktaş taraftarı. Bilgisayar Mühendisliği mezunu - MCP